Prejsť k hlavnému obsahu
load

Vždy si preverte nosnosť zakúpeného regálu

V posledných dvoch desiatkach rokov sa na slovenský trh dostalo veľké množstvo firiem, ktoré naskočili na trend automobilového a strojárskeho priemyslu. V dôsledku toho sa rozmohli aj predajcovia regálov a skladovacích systémov. Ako však tieto regály obstoja v praxi?

Vždy si preverte nosnosť zakúpeného regálu

Regál bez certifikátu ani nekupujte

Ak sa vám zdá cena za regál skutočne okato nízka, pozorne si preverte jeho pôvod. Nemusíte sa báť, že by ste sa bez toho dostali po plastový regál, no minimálne narazíte na produkt, ktorý nie je vyrobený podľa eurhópskyc noriem a nedodržiava bezpečnostné koeficienty platné v EU. Na pohľad pevný a kvalitný regál však výrazne stráca svoju nosnosť aj životnosť.

Trend lacných zliatín a regálov z východu

Ani motory do áut sa už nevyrábajú z poctivých kovov ako kedysi, podobne to funguje aj pri neznačkových regáloch. Pri motorizácii spôsobia lacné materiály nutnosť častejšej údržby a kratšiu životnosť. Regál je na prvý pohľad jednoduchá skladačka ktorú možno modulovať podľa Vašich predstáv bez nutnosti skrutkovania. Aby však toto bolo možne kvalitný regálový výrobca musí mať svoje vývojové a testovacie oddelenie kde svoje napojenia testuje pri rôznych situáciách dokonca aj pri zemetrasení. Rôzne nie len čínske alternatívy sú doslova napodobeniny. Na prvý pohľad vyzerá že je všetko v poriadku. Nikto už nevie aká je použitá trieda ocele, aká je stabilita spojov použitý bezpečnostný koeficient a podobne. Pri regáloch, ktoré majú udržať desiatky ton rôznych materiálov, však ide najmä o bezpečnosť zamestnancov pohybujúcich sa v ich blízkosti.

Bezpečnostné nariadenia

Každý certifikovaný regál musí byť pravidelne kontrolovaný revíznym technikom a musí mu byť pridelený štítok. Takúto službu vám predajca neznačkových regálov nikdy neponúkne. Vždy nakupujte regály len od predajcov alebo priamo výrobcov, ktorí sú ochotní vám garantovať jeho nosnosť, životnosť a bezpečnosť.

 

nosnosť regálov dva

Montáž nechajte na odborníkov

Ak ste sa rozhodli kúpiť kvalitný regál a predajca vám ponúka možnosť montáže, využite ju. Opäť tak máte otvorené zadné dvierka v prípade, ak by sa s regálom niečo stalo. Na vás tak nepadá žiadna zodpovednosť a môžete sa spoľahnúť na záruku.

 

nosnosť regálov tri

Podklad a kotvenie

Pri posudzovaní nosnosti nesmieme zabudnúť ani na posledný dôležitý element, ktorým je podklad a spôsob kotvenia. Paletové regály sú kotvené špeciálnymi skrutkami, ktoré držia presnú pozíciu regálu. Podlaha pod regálom musí byť dostatočne pevná, aby sa skrutka dala bezpečne a spoľahlivo zaistiť. Asfaltové podklady alebo zhutnený makadam rozhodne nie sú vhodný podklad. Aj toto však vieme vyriešiť.

 

V prípade betónu alebo liatej podlahy by sa zdalo že sa o nosnosti báť nemusíte. Nie vždy tomu je tak. Regálová stojka na podlahu pôsobí tzv. bodovým zaťažením, to znamená že na jednu stojku o rozmere cca 100x150mm môže pôsobiť aj 30t.
K zaťaženiu od samotnej stojky sa pridá občasné zaťaženie od VZV 2-5t. Pri extrémnom zaťažení regálov alebo pri montáži na poschodie budovy je dobre konzultovať rozmiestenie regálov so statikom.

 

V spoločnosti REGALSISTEM dbáme hlavne na spokojnosť nášho klienta – a teda na vás. Môžete sa spoľahnúť na náš záručný a pozáručný servis, vďaka ktorému budú vaše regály vždy vyhovujúce a bezpečné.

 

 

Vyberte si z našej ponuky regálov