Prejsť k hlavnému obsahu
load

Vybavenie skladu: Sprievodca dostupných riešení

sklad vybavený vzv

Ako zabezpečiť, aby váš sklad fungoval tak ako má? Okrem správnej logistiky a organizácie je dôležité aj vhodné vybavenie, bez ktorého sa určite neobídete. V tomto článku vám poradíme, ako a čím sklad vybaviť.

K efektívnemu fungovaniu akéhokoľvek skladu pomáha široké spektrum skladového zariadenia, vybavenia a doplnkov. Prinášame vám prehľad toho najzákladnejšieho, čo budete potrebovať, či už máte veľkosklad s potravinami, súčiastkami či pneumatikami, alebo len malý príručný sklad predajne.

 

Vybavenie podľa typu skladu

To, aké vybavenie budete do skladu potrebovať, závisí najmä od jeho povahy a veľkosti. Záleží preto, či je váš sklad:

  • Malý, stredný alebo veľký – pri zariaďovaní skladu musíte brať do úvahy veľkosť a kapacitu priestoru ako aj typ skladovacej jednotky a povahu tovaru samotného. Správne navrhnutý regálový systém zohľadňujúci aj priestor na príjem, expedíciu a prípadné balenie tovaru, vám pomôže využiť každý meter štvorcový na maximum.
  • Automatizovaný alebo manuálny – pokial sa rozhodnete pre automatizovaný sklad musíte počítať s ďaleko väčšími vstupnými nákladmi no výhodou bude lepšie využitie priestoru a rýchlejšia a efektívnejšia manipulácia s tovarom. Sklad obsluhovaný manuálne, prípadne pomocou vysokozdvižných vozíkov je zatiaľ stále rozšírenejší typ skladu a podstatne menej nákladnejší. U oboch typov existuje množstvo variant a možností a vybrať tú vhodnú pre Váš sklad je aj našou úlohou.

 

3 Základné typy vybavenia pre efektívnu prevádzku skladu

1. Skladovacie riešenia

Regály

skladový priestor vybavený policovými regálmi

Medzi základné vybavenie každého skladu patria kvalitné skladovacie regály. V ponuke Regalsistem nájdete množstvo typov pre všetky vaše potreby:

V prípade, že vám štandardné regály z našej ponuky nevyhovujú, vieme vám vyrobiť skladové riešenie na mieru, podľa Vašich predstáv. Všetky produkty sú vyrobené z kvalitnej ocele s povrchovou úpravou pozinkom, práškovým lakom alebo kombináciou oboch spôsobov.

Zaručujú tak vysokú odolnosť, spoľahlivú nosnosť a dlhú životnosť.

Regály a policové systémy sú určené na skladovanie širokého spektra tovaru a materiálu, od úplne malých súčiastok a skrutiek, cez rôzne typy paliet s tovarom, až po ťažký a objemný tovar typu pneumatiky či kovové profily. Umožnia vám maximalizovať využitie priestoru a využiť aj vertikálnu kapacitu skladu.

Pri výbere vhodného riešenia sa riaďte typom tovaru a požiadavkami na uskladnenie, ako aj rozmermi a maximálnou nosnosťou regálov a samotných políc.

 

Doplnky

K tomu, aby ste tovar uskladnili čo najefektívnejšie a najprehľadnejšie, vám môžu pomôcť aj rôzne doplnky k regálom. Môžu to byť:

  • Plastové, kovové či drevené boxy, krabice, prepravky a zásuvky, ktoré zároveň chránia uskladnený tovar pred poškodením a znehodnotením.
  • Rôzne typy rozdeľovačov políc a vaničkové police, ktoré dokážu z obyčajnej police spraviť organizér s ľubovoľným počtom priehradiek.

K väčšej prehľadnosti vám pomôže označenie jednotlivých pozícií a regálov. Využiť môžete napríklad značenie prostredníctvom RFID štítkov, ktoré vám uľahčia identifikáciu, vyskladňovanie či prepravu tovaru, ako aj sledovanie a spravovanie zásob.

Vyberte si z nášho plastového programu, v ktorom nájdete praktické skosené prepravky BULL, pojazdné vozíky BULL, zásuvky PUMA, výklopné zásuvky FOX a skrine FOX. Doplnky môžete podľa potreby rôzne kombinovať.

 

2. Manipulačné zariadenia

Vysokozdvižné vozíky

Pre manipuláciu s ťažkými bremenami, najmä v paletových a poschodových skladoch, sú nevyhnutné vysokozdvižné vozíky (VZV). Umožnia vám jednoducho nakladať, prepravovať a vykladať tovar umiestnený na paletách. Pomocou nich môžete tovar zdvihnúť do výšky bez akejkoľvek fyzickej námahy.

Na trhu nájdete mnoho typov vysokozdvižných vozíkov od manuálnych po plne automatizované a s rôznou nosnosťou. Automatizované riešenia zvyšujú produktivitu a bezpečnosť pri manipulácii s tovarom.

Na obsluhu VZV je potrebný preukaz.

 

Paletové zdviháky

sklad s ručným paletovým vozíkom

Pri presúvaní paliet s tovarom v rámci skladu vám okrem vysokozdvižných vozíkov pomôžu aj paletové zdviháky alebo vidlicové vozíky. Používajú sa na vykladanie ťažkého tovaru a paliet z nákladných áut a kamiónov, ako aj na presun paliet medzi regálmi.

Môžete si vybrať zdviháky s ručným alebo elektrickým ovládaním, s hydraulickám zariadením a s rôznou nosnosťou. Vašim pracovníkom uľahčia prácu, odstránia nekonečné zohýbanie a zdvíhanie tovaru.

 

Dopravníky

Dopravníky slúžia na automatický presun tovaru po sklade. Sú vhodné pre väčšie sklady a sklady s vysokou mierou automatizácie. Existujú vo verziách pre palety aj pre menšie diely. Paletové dopravníky umožňujú presun rozmerného a ťažkého tovaru na paletách.

Dopravníky pre menšie diely sa zas používajú pri automatizovaných linkách na triedenie a distribúciu tovaru. Výber správneho typu dopravníka závisí od typu, hmotnosti a množstva tovaru, ktorý uskladňujete.

 

Baliacie stroje

Ak sa zaoberáte aj balením a expedíciou tovaru, určite oceníte baliace stroje. Pomocou nich rýchlo a efektívne zabalíte veľké množstvo tovaru a ušetríte si čas a námahu, ako aj náklady na ľudskú silu.

Baliace stroje vám pomôžu automatizovať celý proces, umožnia konzistentné a profesionálne balenie, zvýšia rýchlosť a efektivitu a redukujú množstvo odpadu z balenia.

 

3. Skladové systémy

WMS systém (Warehouse Management System)

Okrem materiálneho vybavenia sa správny sklad nezaobíde bez skladového systému WMS (Warehouse Management System). Umožní vám efektívne riadiť príjem, uloženie a výdaj tovaru. Poskytne vám tiež prehľad o stave zásob, dátumoch spotreby a cenách tovaru.

Systém vám automaticky vygeneruje faktúry, dodacie listy a ďalšie dokumenty. Pokročilé softvéry vám tiež umožnia sledovať polohu tovaru a zásielok, optimalizovať trasy v rámci aj mimo skladu a urýchliť tak plnenie objednávok.

 

Snímače čiarových kódov

Snímače čiarových kódov vám umožnia rýchle a jednoduché skenovanie tovaru pri vychystávaní objednávok. Zvyšujú tak produktivitu a presnosť skladových procesov.

Môžu byť prepojené s vaším WMS systémom a po zoskenovaní čiarového kódu do neho automaticky odosielať informácie o položkách. Vybrať si môžete z ručných snímačov, ale aj stacionárnych snímačov.

 

RFID

Ďalšou užitočnou technológiou je RFID (Radio Frequency Identification), ktorá využíva rádiové vlny na identifikáciu a sledovanie položiek. Každý tovar môže byť opatrený tagom s RFID čipom, ktorý ukladá informácie o produktoch.

Pomocou RFID čítačky vyšlete rádiový signál, ktorý aktivuje tag a poskytne vám údaje o položke. Technológia vám tak umožní presnejšie sledovanie polohy v reálnom čase a poskytne vám prehľad o všetkých položkách a ich informáciách. RFID je cestou k väčšej automatizácii a efektívnemu riadeniu skladu.

Vyberte si z dostupných zariadení a technológií to, čo bude najlepšie vyhovovať vám, vášmu skladu a povahe skladovaných produktov. Pri výbere regálových riešení sme tu pre vás a radi vyhovieme vašim individuálnym požiadavkám.

 


Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás