Prejsť k hlavnému obsahu
load

Viete, čo je retrak a aké výhody vám prinesie?

retrak v sklade

Stretli ste sa s pojmom retrak a nie je vám jasné, o čo presne ide? V nasledujúcom článku vám vysvetlíme, aký je jeho účel a aké výhody môže priniesť takmer každému skladu.

Vysokozdvižný vozík (VZV) dnes patrí k štandardnému vybaveniu väčších skladov. Umožňuje firmám využívať vertikálnu kapacitu skladu, pracovníkom dosiahnuť na vysoko umiestnené police a manipulovať s ťažkým a nadrozmerným tovarom.

Poznáme niekoľko typov VZV, napríklad:

  • vozíky s vidlicami a protiváhou, 
  • vozíky s výsuvnými vidlicami, 
  • terénne vozíky, 
  • teleskopické nakladače,
  • retraky.

 

Čo je to retrak?

Retrak je typ vysokozdvižného vozíka, ktorý je určený pre obsluhu paletových, mobilných či poschodových regálov a manipuláciu s euro paletami špeciálne v úzkych uličkách. Názov retrak je odvodený z anglického pomenovania „reach truck“ (reach = dosiahnuť, truck = vozík), ktoré popisuje schopnosť retrakov dosiahnuť prakticky všade.

Ide o elektrické štvorkolesové zariadenie s priečne sediacou obsluhou.

Znamená to, že vodič vozíka nesedí k smeru jazdy čelom, ale bokom. Vďaka tomu a vďaka výsuvnému zdvíhaciemu zariadeniu bolo možné dosiahnuť takých rozmerov vozíka, že ani užšia ulička pre neho nie je problém.

Existujú dva typy navádzania retraku v regálovej uličke:

  1. Mechanické – pomocou bočného vedenia nainštalovaného z oboch strán pozdĺž uličky, ktoré zamedzuje, aby sa vozík vychýlil do strán.
  2. Indukčné – do podlahy sa zabuduje cievka, pomocou ktorej sa vozík navádza a ktorá automaticky udržiava jeho pozíciu v uličke.

 

Výhody retraku

Retrak vám vďaka svojim praktickým vlastnostiam a rozmerom môže priniesť mnoho výhod. Medzi najväčšie z nich patria...

 

1. Jednoduchá manipulácia a rozhľad

Vďaka bočnému sedeniu má vodič VZV lepší rozhľad, čo zvyšuje bezpečnosť pri manipulácii s tovarom. Vodič sa napr. pri cúvaní nemusí príliš otáčať, stačí otočiť hlavou. Ovládanie vozíka je pre jeho menšie rozmery obratnejšie a nie je potrebné tak často meniť smer jazdy.

Vozík je tiež veľmi stabilný aj bez nutnosti protiváhy.

 

2. Šetrenie skladových nákladov

Keďže retraku stačí na otočenie menej miesta, znižujú sa nároky na šírku skladovej či regálovej uličky (je možná obsluha uličky s šírkou menej ako 3 metre). Zároveň umožňuje obsluhu do výšky 10 až 12 metrov.

Ak k tomu zvolíte to správne regálové riešenie, maximalizujete využitie priestoru skladu a ušetríte skladové náklady.

 

3. Zvýšenie produktivity

Retrak vám môže pomôcť zvýšiť efektivitu práce. Poskytuje pohodlné ovládanie, jednoduchú a bezpečnú manipuláciu s tovarom, vysokú stabilitu a nosnosť (štandardne od 1000 do 2500 kg) a schopnosť dostať sa takmer všade.

Napomáha tomu aj mnoho prídavných technológií, napr. naklápanie vidlíc či asistenčné systémy.

 

4. Vyššia presnosť

Vďaka možnosti zdvihnúť obsluhu do výšky spolu s paletou a tovarom je možné presnejšie založiť tovar do regálu. Na manipuláciu v regálovej bunke preto potrebujete menej tolerancie ako pri vozíkoch, v ktorých obsluha zostáva po celý čas na zemi.

V takom prípade je potrebná vyššia svetlosť buniek a vyššia výška regálov.

 

Ako ste sa mohli dozvedieť, retrak je dôležitým druhom skladovej techniky a môže byť pre vašu firmu veľkým prínosom. Myslite na výber tej správnej techniky už pri projektovaní skladu a návrhu regálového riešenia, s ktorým vám v REGALSISTEM radi pomôžeme.


Kontaktujte nás