Prejsť k hlavnému obsahu
load

Správne uskladnenie pneumatík Vám predĺži ich životnosť

 

Blíži sa obdobie prezúvania pneumatík. Kde a ako skladujete tie svoje?

Autoservisy ponúkajú možnosť uskladniť pneumatiky; avšak- za poplatok. Najlepším riešením sú policové regály, kde majú pneumatiky dostatok priestoru a nepoškodia sa. Pred odmontovaním z auta je veľmi dôležité, poriadne si ich označiť, aby ste ich po sezóne nemontovali na nesprávnu stranu. Hĺbka profilu totiž určuje, či si ich môžete prehodiť, prednú so zadnou nápravou. Takýmto spôsobom sa pneumatiky rovnomerne opotrebujú a dlhšie vydržia. Samozrejme, je veľmi ťažké stanoviť optimálnu dĺžku životnosti pneumatík, ale je možné predĺžiť ju správnym uskladnením.

 

Správne uskladnenie pneumatík Vám predĺži ich životnosť

 

 

Aké je najlepšie miesto na uskladnenie pneumatík?

Je veľmi dôležité, aby boli na suchom, čistom a chladnom mieste, ktoré je uzavreté. Teplota by nemala prevyšovať 35 stupňov Celzia, ideálna je pod 25 stupňov. Vystavenie odložených pneumatík slnku, alebo teplému vzduchu je jedna z najčastejších príčin „starnutia". Prejavuje sa to tak, že na povrchu pneumatiky je možné vidieť drobné trhliny.

Ako ich správne uložiť?

Tie na diskoch skladujeme postavené na sebe, resp. zavesené. Pneumatiky bez ráfiku nastaviame vedľa seba. Odborníci doporučujú občas ich pootočiť, ideálne raz za dva týždne, keď budete mať nejakú prácu v dielnu, garáži, resp. na mieste kde ich skladujte. Určite si ich však pred novou sezónou dajte prevážiť v servise!

Správne uskladnenie pneumatík Vám predĺži ich životnosť

Prečo práve regál na pneumatiky?

Regály odporúčajú aj poprední výrobcovia pneumatík. Správne uskladnenie pneumatík je dôležité, pretože nesprávna manipulácia, uskladnenie ju môže znehodnotiť a poškodiť. Regály, kde sa pneumatiky skladujú sú odborne navrhnuté. Pneumatiky sú odložené tak, aby sa zabránilo ich deformácii, čo je dosiahnuté pomocou špeciálne tvarovaných líšt. Regály sú vhodné do veľkých skladov, ale aj do menších garáží, stačí si vybrať správne parametre. Monotovanie je veľmi jednoduché, v princípe ide o konštrukciu ako stavebnica, regály sa jednoducho poskladajú do takej zostavy, aby ste využili čo najviac priestorových a kapacitných možností..

Ako si vybrať správny regál?

Dôraz treba klásť na šírku pneumatiky, ktorú uskladňujeme. Regály sú štandardne moderné a vysoko odolné voči škrabancom (povrchová úprava, žiarové pozinkovanie metódou SENDZIMIR) a samozrejme, spĺňajú normy a predpisy, ktoré platia na Slovensku.