Prejsť k hlavnému obsahu
load

Poschodové sklady: Koľko poschodí je dosť?

 poschodové regály v sklade

Hľadáte skladové riešenie, ktoré by efektívne zvýšilo kapacitu vášho skladu? V tom prípade môže byť skvelou voľbou viacposchodová regálová zostava. Ako si vybrať to správne riešenie a koľko poschodí zvoliť? Poradíme vám v tomto článku.

Ak máte na starosti riadenie skladu, viete, aké dôležité je efektívne riešenie skladových zásob. Samozrejmosťou by mala byť dostatočná kapacita pre potreby vášho biznisu, prehľadná organizácia skladu aj rýchly a jednoduchý prístup zamestnancov k jednotlivým položkám.

Práve tu môžu byť nápomocné viacpodlažné regálové zostavy alebo poschodové sklady, ktoré nájdete aj v ponuke Regalsistem.

 

Čo je Poschodový sklad ?

Poschodové sklady sú skvelým spôsobom, ako maximalizovať efektívnosť a využitie kapacít vášho skladu, prípadne ako uvoľniť viac miesta na iné účely a vytvoriť nový pracovný priestor. Pri správnom výbere riešenia vám poschodové sklady ušetria čas, peniaze aj energiu, a zároveň pomôžu zlepšiť organizáciu a uľahčiť prístup k zásobám.

Dokážete tak znížiť skladové a prevádzkové náklady vašej firmy a maximalizovať tak zisk.

Viacpodlažné regálové zostavy alebo poschodové sklady sú špeciálne kovové konštrukcie určené na skladovanie väčšieho množstva tovaru v obmedzenom priestore, alebo na efektívnejšie využitie vertikálnej kapacity vášho skladu. Dokážete tak maximalizovať skladový priestor a využiť ho naozaj na 100 %. 

V ponuke Regalsistem nájdete niekoľko typov poschodových skladov rozdelených podľa typu konštrukcie.

 

1. Policové poschodové sklady

policove poschodove regaly

Policové poschodové regálové systémy sú najrozšírenejším typom poschodového skladu, a to pre ich najlepšie využitie vertikálneho priestoru. Sú tvorené konštrukciou policových regálov dimenzovanou pre tento typ využitia. Umožňujú uskladňovať menej objemný tovar s menšou hmotnosťou, keďže obsluha regálov prebieha výlučne ručným zakladaním tovaru. 

Základ tvoria policové regály s uličkami, ktorých výška je prispôsobená výške priestoru.

Následne sú do tejto konštrukcie umiestnené uličky 1., 2. a prípadne 3. nadzemného podlažia. Treba počítať s tým, že výška každého poschodia je približne 2 metre, takže minimálna výška skladu vhodná na takéto riešenie je približne 4,2 m.

Uličky sú tvorené rôznymi typmi podlahy, ako sú:

  • drevotriesková,
  • plechová alebo
  • roštová.

Pre prístup na poschodie slúži schodisko umiestnené podľa možností a potrieb zákazníka tak, aby bolo pohodlné pre obsluhu, ale zároveň z priestoru skladovej plochy uberalo čo najmenej miesta. Na vyloženie tovaru na poschodie slúži preberacie miesto dimenzované na vyloženie palety za pomoci VZV opatrené odsúvacou alebo výklopnou bránou.

Taktiež všetky otvorené okraje skladu sú vybavené zábradlím pre bezpečnosť obsluhy. 

Rovnaký princíp platí aj pre ďalšie poschodia skladu. Tie je dokonca za istých podmienok možné dobudovať aj dodatočne, keď už kapacita 1. poschodového skladu nebude postačovať. Počet políc v takomto sklade záleží len na vás a rozmeroch skladovaného tovaru.

Na jednom poschodí tak môžete mať v regáloch napríklad 4 police pre objemnejší tovar, alebo 12 políc pre skladovanie malých predmetov. Zmena svetlej výšky políc a ich prestavba je možná aj dodatočne a vďaka bezskrutkovému systému je jednoduchá.

 

2. Paletové poschodové sklady

paletové regály v poschodových skladoch

Ako už názov napovedá, ich základ tvoria paletové regály, ktoré umožňujú uskladňovať objemnejší tovar s vyššou hmotnosťou. Najčastejšie ide o konštrukciu, kde na prízemí umiestnené paletové regály slúžia na skladovanie tovaru na paletách, a na nich je postavená súvislá podlaha so schodiskom a zábradlím, ktorá môže slúžiť na uskladnenie paliet s tovarom, alebo môže byť využitá ako pracovná plocha na poschodí.

Aj pri tomto type skladu je možné vybrať si z viacerých druhov podlahy. Samozrejmosťou je zábradlie, schodisko a jedno alebo viac preberacích miest na vykladanie tovaru.

 

3. Poschodové sklady z hutného materiálu

poschodový sklad z hutnéo materiálu

Ak priestor alebo podmienky neumožňujú umiestnenie ani jedného z vyššie spomínaných typov skladu, prípadne potrebujeme vybudovať ďalší priestor nad súčasnou pracovnou plochou, môžeme zvoliť poschodový sklad z hutného materiálu. Dokáže sa prispôsobiť aj tým najnáročnejším požiadavkám, či už takmer neobmedzenou tvarovou konštrukciou alebo dosiahnutím tých najväčších nosností.

Rovnako je možná aj kombinácia s paletovým alebo policovým poschodovým skladom. 

 

Kedy investovať do viacerých poschodí?

Váš biznis rastie a vy potrebujete viac kapacity na uskladnenie väčšieho množstva tovaru? Nemusíte sa hneď sťahovať do väčšej haly alebo prenajímať ďalší sklad, stačí vymeniť obyčajné regály za poschodové. Na rovnakom priestore tak uskladníte niekoľkonásobne viac tovaru bez toho, aby sa výrazne zvýšili vaše prevádzkové náklady.

Dokonca si môžete ponechať aj vaše súčasné regály, ktoré po vybudovaní prízemia nového skladu môžeme za predpokladu, že vyhovujú istým parametrom, umiestniť na jeho poschodie.

 

Výhody viacpodlažných regálov

Poschodové regálové systémy pre sklady s vyššou výškou prinášajú rôzne výhody:

  • Efektívne zvýšenie kapacity – ten najlepší spôsob, ako získať ďalší priestor pre uskladnenie tovaru bez zvýšenia prevádzkových nákladov.
  • Jednoduchý prístup k tovaru – využitie vertikálnej kapacity skladu šetrí čas a “kroky” vašim skladníkom. K tovaru majú rýchlejší prístup a menej sa nabehajú.
  • Flexibilita riešenia – možnosti prispôsobenia konštrukcie na mieru vašim potrebám. Zároveň môžu skladovacie regály rásť spolu s vaším biznisom.

K ďalším prvkom, ako zvýšiť efektivitu práce najmä pri viacposchodových riešeniach, je vybudovanie výťahu pre rýchlejší prístup zamestnancov na poschodie alebo využitie rôznych typov dopravníkov pre plynulejší transport tovaru z poschodia na prízemie skladu. Pre zabezpečenie dostatočného prísunu svetla poschodového skladu je potrebné zabezpečiť osvetlenie do každej uličky a poschodia skladu.

Uvažujete nad viacpodlažnou regálovou zostavou aj do vášho skladu? Neváhajte sa na nás obrátiť a my pre vás navrhneme optimálne riešenie podľa vašich potrieb a našich možností.

 


Kontaktujte nás