Prejsť k hlavnému obsahu
load

Nie je regál ako regál: rozhoduje materiál, konštrukcia aj výrobný postup

Pri regáloch a regálových systémoch sa počíta s ich životnosťou v desiatkach rokov. Po celú dobu musia bezpečne a spoľahlivo uniesť záťaž, na ktorú boli projektované. Čo najviac ovplyvňuje životnosť a spoľahlivosť regálov?

Nie je regál ako regál: rozhoduje materiál, konštrukcia aj výrobný postup

Materiál a výroba

Nie je prekvapením, že kovové regály bezkonkurenčne víťazia nad drevenými či plastovými regálmi prakticky vo všetkých technických parametroch. Životnosť prvotriednej ocele používanej pri výrobe kovových regálov typu Super 123 predlžuje perfektná povrchová úprava žiarovým pozinkovaním metódou Sendzimir. Pozinkovanie chráni oceľ pred koróznymi vplyvmi (a pred oderom) vytvorením tenkej povrchovej vrstvičky zinku (rádovo v desiatkach mikrometrov). Okrem žiarového pozinkovania (aplikovaného priamo vo valcovni plechov) sa často používa aj metóda pozinkovania ponorom výrobkov (napr. tenkostenných oceľových profilov) do taveniny s obsahom zinku.

Konštrukcia a montáž

Návrh a konštrukcia regálov je predurčená plánovaným spôsobom ich využitia. Preto existujú konzolové, paletové aj policové regály. Práve policové regály sú vzhľadom na svoje možnosti všestranného využitia pre väčšinu zákazníkov najzaujímavejšie. Ich konštrukcia je technicky jednoduchá, ale veľmi účelne riešená. Základ policových regálov tvoria regálové rámy, spojené nosníkmi do regálových stĺpcov. Policové panely (ploché alebo vaňové) sa uložia do drážok hornej strany regálových nosníkov. Celý proces montáže je tak jednoduchý, že ho zvládne ktokoľvek aj bez technického vzdelania či skúseností. Jediným potrebným montážnym nástrojom je gumové kladivko. Po zmontovaní regálov je možné ich ešte prichytiť o stenu jednoduchým kovovým úchytom (súčasť príslušenstva).

Obsluha regálov

Každý regál, resp. regálový systém má výrobcom stanovený spôsob využitia vrátane pravidiel bezpečnej obsluhy. Základom dlhej a bezproblémovej funkčnosti regálov je ich nepreťažovanie nad výrobcom stanovenú maximálnu nosnosť. Kovové regály sú v podstate bezúdržbové. Prípadné poškodenia spôsobené napríklad nárazom vysokozdvižného vozíka je však potrebné okamžite opraviť, najlepšie v spolupráci s výrobcom.