Prejsť k hlavnému obsahu
load
 1. Hlavná stránka
 2. Blog
 3. Netradičné rozmery: Ako správne skladovať hutný materiál rôznych veľkostí a tvarov?

Netradičné rozmery: Ako správne skladovať hutný materiál rôznych veľkostí a tvarov?

Netradičné rozmery: Ako správne skladovať hutný materiál rôznych veľkostí a tvarov?

Hutný materiál je špecifický druh sortimentu, s ktorým sa na prvý pohľad ťažko manipuluje a ešte ťažšie sa skladuje. Jeho váha a rozmery si vyžadujú odlišné riešenia, ako pri skladovaní paliet.

Na základe dlhoročnej praxe vám vieme poradiť, ako ho správne skladovať, aby ste zachovali bezpečnosť na pracovisku a zároveň naplno využili priestor vášho skladu.

Starosti so skladovaním

Hutný materiál sa radí medzi tie druhy sortimentu, ktoré sú oproti klasickým europaletám špecifické svojou dĺžkou a váhou. Práve kovospracujúci a drevospracujúci priemysel sú dve odvetvia, v ktorých je dôležité zamyslieť sa nad skladovaním a manipuláciou s výrobkami viac, ako v iných oblastiach.

Viete, čo všetko zaraďujeme medzi hutný materiál?

Rozdelenie hutného materiálu

Prirodzene sem zaraďujeme výrobky/polotovary z kovu. Všetky sa dajú ďalej spracovať do samostatného finálneho produktu alebo sa stanú súčasťou rôznych stavieb, exteriérového a interiérového nábytku, zábradlí, brán a podobne.

 • Tyčový hutný materiál – sem patria tyčové profily s dĺžkou 3 – 6 a 12m, ktoré sa ďalej spracúvajú. Môžu to byť tyče kruhové, štvorcové alebo ploché a ďalej tyče rôznych prierezov (U, I, L, atď.). Radíme sem takisto aj ťahané tyče, buď kruhové alebo štvorcové, resp. 6-hranné,
 • plošný materiál – rôzne typy plechov valcovaných za studena alebo za tepla. Rovnako sem patria aj zvárané siete z rebrovaného drôtu (tzv. kari siete),
 • rúry – zvárané alebo bezšvíkové rúry, lešenárske a konštrukčné rúry, izolované rúry a iné,
 • betonárske ocele – tie ďalej delíme na betonárske ocele v tyčiach (roxory) alebo vo zvitkoch a radíme sem aj valcovaný drôt,
 • iný hutný materiál – drôty, špeciálne profily, uzavreté profily, armokoše, výpalky z plechu, strihaná oceľ, atď.

Oblasť hutných materiálov je známa širokou škálou sortimentu, ktorý je dobré mať systematický rozdelený a vďaka tomu aj rýchlo a pohodlne dostupný.  

Ako skladovať materiál netradičných tvarov?

konzolový regál s netradičným hutným materiálom

Povedzme si narovinu, materiál atypických tvarov sa dá najjednoduchšie a najpohodlnejšie skladovať aj voľne na zemi v skladoch alebo na dvoroch skladov. Uložíte ho ku stenám alebo k plotu, jednoducho niekam, kde možno nebude zavadzať.

Z hľadiska bezpečnosti, manipulácie a ďalšej využiteľnosti priestoru ide však len o krátkodobé riešenie.

Pre skladovanie materiálov, ktoré rozmermi prevyšujú štandard sú ideálnym riešením konzolové regály. Vďaka nim bude uložený materiál ľahko dostupný a prehľadne zoradený.

V závislosti od konštrukcie regálov a typu skladovaného tovaru môžete regály obsluhovať ručne alebo využívať vysokozdvižný vozík. 

Výhody konzolových regálov 

Medzi hlavné výhody využitia konzolových regálov patrí:

 1. Univerzálnosť – tým, že vodorovnú úložnú plochu nedelia žiadne zvislé stĺpy, stáva sa regál univerzálnym a dokáže v ňom skladovať rôzne dĺžky a rozmery skladovaného materiálu takmer bez obmedzení. Okrem celých dĺžok jednotlivých typov materiálu môžete mať týmto spôsobom prehľadne rozdelené aj ich odrezky.
 2. Prehľadné rozdelenie – konzolové regály môže mať ľubovoľný počet vodorovných úrovní, pričom každá úroveň môže byť určená pre iný typ hutného materiálu. Ak pracujete so širokou škálou materiálov, ale skladujete iba pár tyčí, plochu každej úrovne si sami rozdelíte podľa potreby. Vhodné je napríklad predelenie tyčou, ktorá bráni pomiešaniu materiálov, alebo využitie rôznych vyberateľných vaničiek, do ktorých materiál uložíte. Takto získate prehľad v skladovaní a ušetríte miesto.
 3. Flexibilita – konzolové regály projektujeme priamo na mieru podľa preferencií a potrieb zákazníka. Vysoká miera flexibility vám zaručí, že svoje skladové priestory využijete do posledného voľného miesta.

Využiteľnosť podľa veľkosti prevádzky

Netradičné rozmery: Ako správne skladovať hutný materiál rôznych veľkostí a tvarov?

Pri nadrozmerných materiáloch je dôležitá ich manipulácia do regálov. Preto by ste mali brať do úvahy aj rozloženie a umiestnenie materiálov v priestore.

Pri menších prevádzkach, akými sú zámočnícke dielne, železiarstva alebo menšie sklady, odporúčame umiestniť konzolové regály na jednu stranu haly, aby s materiálom bolo možné bez problémov manipulovať.

Väčšie prevádzky, ako napríklad sklady hutného materiálu, veľké výrobné haly a fabriky, v ktorých sa nachádza veľa ľudí a skladuje sa množstvo tovaru, odporúčame vytvoriť regálové rady.

Medzi dvomi regálmi pritom musí zostať dostatok priestoru, aby sa v nich mohol pohodlne pohybovať špeciálny všesmerový vysokozdvižný vozík, ktorý sa v týchto typoch prevádzok pravidelne používa. 

Vytvoríme vám regál na mieru

Aby sme spoľahlivo vedeli navrhnúť, ako bude váš nový regál vyzerať, potrebujeme vedieť:

 • váhu a rozmery najťažšieho bremena, 
 • spôsob, akým budete regál obsluhovať, (ak to bude napríklad pomocou vysokozdvižného vozíka, tak do akej výšky vie tento vozík zakladať materiál?), 
 • počet požadovaných ukládacích úrovní nad sebou, 
 • dôležité je, najmä u presných profilov, ktoré sú citlivé na deformáciu, určiť minimálny počet podpôr, na ktorých bude materiál umiestnený. 

Neviete si vybrať ten správny regál? So všetkými otázkami sa môžete obrátiť na nás.


Kontaktujte nás pre nezáväznú ponuku