Prejsť k hlavnému obsahu
load

Konzolové regály- Päta, stĺp a konzola

Stromčekové alebo tiež konzolové regály nachádzajú uplatnenie predovšetkým pri skladovaní tyčového a doskového materiálu. Je možné ich využiť takisto ku skladovaniu objemných zvitkov materiálu a podobne. Pri návrhu konzolového regálu je nutné zvážiť rozmery, hmotnosť ako aj tuhosť materiálu, ktorý má byť skladovaný. Pozrime sa bližšie, ako taký konzolový regál v skutočnosti vyzerá.

Základ konzolového regálu

Základom konzolového regálu je päta, ktorá je akýmsi základným nosným prvkom. K nej je pripevnený stĺp na ktorom sú pripevnené konzoly. Tie slúžia na ukladanie materiálu. Konzoly sú takmer vždy vo vodorovnej polohe a pre výpočet nosnosti sa predpokladá ich rovnomerné zaťaženie. Materiál je možné položiť aj na samotné päty regálu a tak môžu slúžiť ako základná skladovacia úroveň.

Uchytenie konzol k stĺpu býva často realizované šrubovacími spojmi. Na trhu je možné nájsť aj upnutie prostredníctvom klemov. Pomocou nich je možné nastaviť vyššiu ukladaciu úroveň ľubovoľne. Pre navonok jednoduchú prestavbu ich však odborníci z bezpečnostných dôvodov odporúčajú zveriť len do rúk odbornému technikovi dodávateľov regálov.

 

Konzolové regály- Päta, stĺp a konzola

  

Variabilné konzoly

Stĺpy a päty sa väčšinou vyrábajú z valcových oceľových profilov a ich veľkosť je určená konfiguráciou a zaťažením regálu. Väčšia variabilita existuje v rámci konzol. Pri nich môžete nájsť rozličné profily od štvorcových, trubkových až po U- profily.

Voľba typu profilu závisí od toho, čo konkrétne chcete skladovať a takisto od toho, akým spôsobom to chcete ukladať. Pri konštrukcii konzolových regálov, by sa nemalo zabúdať takisto na krížové výstuhy, ktoré zaisťujú stabilitu samotného regálu, resp. jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom.

 Krížové výstuhy nie je nutné inštalovať medzi všetky susediace stĺpy. Ich počet sa určuje na základe statických výpočtov,  podľa špecifickej konfigurácie daného regálu.