Prejsť k hlavnému obsahu
load

Jarné upratovanie je tu! Nezabudnite ani na regály vo vašej špajze

Chystáte sa na jarné upratovanie kovových alebo drevených regálov v špajze? Poradíme, ako to urobiť čo najefektívnejšie.

Jarné upratovanie je tu! Nezabudnite ani na regály vo vašej špajze

Prečo vôbec upratovať regály v špajze práve na jar? Áno, ide o zvyk, no má praktické opodstatnenie. Zásoby z minulého roka, či už zaváraniny, alebo  zelenina, sú z väčšej časti minuté. V špajze je tak dostatok miesta na prácu. Všetko môžete preorganizovať, poposúvať, poriadne vyčistiť a pripraviť tak na novú sezónu.

Regály skontrolujte a naplánujte budúce uloženie

Premyslite si postup práce a to, aký má byť výsledok, čo sa týka organizácie uložených vecí. Ako prvé očami skontrolujte, či tu nie je niečo na vyhodenie od potravín po záruke cez plesnivé marmelády až po zahnívajúcu zeleninu či ovocie. Všetko, čo je v zlom stave, vyhoďte. Tým sa uvoľní miesto na následné presuny. Vyjasnite si, ako všetko prakticky usporiadať.

Tip na nezaplatenie: Použite ochranný papier

Malé „pohromy", ako napríklad vytečenú tekutinu zo zaváraniny, v budúcnosti rýchlo a jednoducho zvládnete, ak na regál položíte špeciálny tenký povoskovaný papier, ktorý sa predáva v rolkách. Keď sa niečo stane, kus zašpineného papiera odstrihnete, vyhodíte a nahradíte novým.

 

Jarné upratovanie je tu! Nezabudnite ani na regály vo vašej špajze

Stačí poutierať

Drevené ani kovové regály do špajze neznášajú vodu. Od prachu ich stačí utrieť dobre vyžmýkanou jemne vlhkou handrou. Okrem rebríka si pripravte vedro s horúcou vodou, utierku z mikrofázy a kuchynskú hubku. Do vody pridajte pár kvapiek saponátu. Ak sa chcete vyhnúť chémii, saponát nahraďte cca 2 polievkovými lyžicami bežného kuchynského octu na 5 litrov vody. Kyslé prostredie bráni rozvoju nežiaducich mikroorganizmov.

Kovové verzus drevené regály do špajze

O kovových regáloch platí, že  ak je ich povrch opatrený kvalitnou farbou, dobre odolávajú i mokrej handre. Ak niekde objavíte uschnuté zvyšky, napríklad po vytečenej zaváranine, navlhčite ich. Po chvíli by sa mali dať ľahko odstrániť. Ak stále držia, nasypte na navlhčené miesto sódu bikarbónu alebo obyčajnú soľ a dobre vydrhnite kuchynskou hubkou.

 

Jarné upratovanie je tu! Nezabudnite ani na regály vo vašej špajze

Drevo je oveľa citlivejšie. Ak je opatrené lakom alebo farbou, zvyčajne ho stačí pretrieť vlhkou handrou. Náročnejšie je odstrániť zasušené zvyšky z dreva pôvodne ošetreného iba  jemnou vrstvou laku, olejom alebo nevhodnou farbou, pretože vytečená kvapalina sa mohla vsať do povrchu. Ak sa nevsiakla hlboko, pomôže jemný šmirgeľ na drevo.

Upratujte odhora

Upratovať regály začnite odhora, aby prípadný prach či špina padali smerom nadol. Máte hornú poličku zapratanú? Preložte časť vecí inam, uvoľnené miesto vytrite a posúvajte naň vedľa uložené veci. Nakoniec vráťte nahor to, čo ste zložili. S utieraním vlhkou handričkou postupujte postupne po jednotlivých regáloch. Ako posledné vytrite podlahu a špajzu dobre vyvetrajte.

Hlavne prakticky

Rozmiestnenie potravín, pomôcok a iných vecí má byť praktické, aby vám uľahčilo prácu. Nespotrebované zaváraniny a „staršie" potraviny uložte na miesto, kde po nich automaticky siahnete ako po prvých, keď budete pripravovať jedlo.


Keď už ste začali s upratovaním, nastal ideálny čas na výškové prestavenie políc, ktoré umožňuje kvalitný regál od REGALSISTEM

 


Vyberte si regál do špajze