Prejsť k hlavnému obsahu
load

Ekologické prvky v logistických centrách

Záujem o ekologickejšiu výrobu a ohľaduplnejší prístup voči prírode sa pomaly ale isto dostáva aj do takých podnikateľských sfér, akými je logistika. Aj malé zmeny v chode firmy dokážu výrazne ovplyvniť jej vplyv na životné prostredie. Aké sú odporúčania? 

Kvalitné regály

Trend ekologickosti a záujem o životné prostredie sa prejavuje aj vo výrobe regálových systémov. Regály vyrobené z kvalitných materiálov, spĺňajúce aj najnáročnejšie kritériá, či plastové systémy, ktoré sa dajú recyklovať sa pomaly, ale isto stávajú bežnou súčasťou logistických riešení. Zodpovednosť zostáva aj na strane zriadovateľa logistického centra, ktorý by mal práve takéto kvalitné riešenia vyhľadávať.

Ekologické prvky v logistických centrách

Plynové vozíky

Hoci je motorizácia neoddeliteľnou súčasťou každého väčšieho distribučného centra alebo logistického skladu, máte možnosť si vybrať ekologickejšie riešenie - plynové vozíky. Práve plyn vám ušetrí značnú časť nákladov na prevádzku. A čo viac, tieto vozíky majú štandardný výkon, takže budú kvalitnou náhradou za klasické vozíky.

Ekologické svetlá

Osvetlenie potrebuje ku práci každý zamestnanec. Kvalitne osvetlené haly alebo sklady sú prehľadnejšie, poskytujú jednoduchšiu orientáciu a aj zvyšujú bezpečnosť práce. Aby ste však dosiahli čo najoptimálnejšiu spotrebu elektrickej energie, odporúčame vám siahnuť po špeciálnych LED žiarovkách a indukčných lampách. V súčasnosti nájdete na trhu množstvo takýchto produktov.

Spôsobov ako zaviesť vo firme ekologickejší prístup a ekologickejšie nakladanie s materiálom je mnoho. Je na rozhodnutí každej firmy pre aké riešenie sa rozhodne. Za uváženie stojí taktiež aj samotná budova logistického centra, už pri jej budovaní je možné prehodnotiť niekoľko variant ako zabezpečiť jej ekonomickejšie a ekologickejšie fungovanie. Ako príklad môžeme uviesť aj zariadenia na prijímanie alternatívnej energie, pomocou ktorých je možné prevádzkovať sklad v zelenom štýle.