Prejsť k hlavnému obsahu
load

Bezpečnostné prvky v skladoch a výrobe 1. časť

Cítite sa vo Vašom sklade bezpečne? Viete sa orientovať rýchlo a bez problémov?

 

Bezpečnostné prvky v skladoch a výrobe 1. časť

  

 

 Medzi bezpečnostné prvky paria najmä rôzne označenia, ochrana vybavenia, podlahové značenia a podobne.

Základným predpokladom pre plánovanie výroby a akýchkoľvek skladových úprav je bezpečnosť. Kritérií bezpečnosti je niekoľko, v tomto článku si ich predstavíme šesť, a v pokračovaní zvyšných šesť.

Jedným zo základných prvkov je podlahové značenie, aby personál, alebo ktokoľvek, kto navštívi sklad, vedel kadiaľ má ísť, aby neprišiel k úrazu. Nebezpečné miesta v sklade jednoducho označíte podlahovými značkami. V závislosti od typu skladu aký máte, sú k dispozícii na výber rôzne možnosti. Značenie jednoducho nalepíte na podlahu (takýmto spôsobom je zaistená variabilnosť a možnosť výmeny kedykoľvek) vo forme stôp, značiek, šípok, či výstražných nálepok.

Ak máte v sklade, či hale miesta, ktoré je lepšie obísť a nepohybovať sa v ich blízkosti, môžete využiť vymedzenie priestoru pomocou blokovacích systémov a zahradenia. Takýto systém pozostáva z reťazí, kužeľov, či stĺpikov.

Vďaka značeniu podláh a vymedzeniu priestorov je pohyb vo Vašom sklade bezpečný. Dôležité je však, aby ste nezanedbali označenia skladov a regálov, čo ušetrí Vášmu personálu veľa času a námahy. Klasicky je možné využívať rôzne etikety, štítky, či informačné cedule. 

Skladovanie rôznych materiálov, tovarov so sebou prináša aj neporiadok a špinu. Aby sme tovar ochránili pred vonkajšími vplyvmi a zachovali ho v pôvodnom stave neporušený, dôležité je myslieť na bezpečnostný prvok, ktorým sú rôzne obaly a baliace pásky. Takýmto spôsobom môžete zabezpečiť svoj tovar pred vlhkosťou, zašpinením, poškodením. Tento typ ochrany je vhodný aj do kancelárií.

Ak tovar, ktorý uskladňujete následne aj prevážate, je dôležité postarať sa aj o správne označenia- pre vozidlo a náklad. Transportné vozidlo musí dodržiavať primeranú rýchlosť, ktorou by malo byť označené. Samozrejmosťou sú reflexné prvky, aby bolo vozidlo a náklad viditeľné aj v noci.

Ak prepravujete tovar, ktorý je krehký musí byť aj náležite označený, aby nevznikla škoda pri manipulácii. Dôležitým bezpečnostným prvkom je označenie zásielky. Tovar, ktorý sa chystáte prepraviť pred transportom skontrolujte a podľa náležitosti mu priraďte etiketu. Ak spolu s tovarom prepravujete aj dokumenty, určite ich chráňte samolepiacim obalom, aby sa nepoškodili.