Prejsť k hlavnému obsahu
load

Ako skladovať pneumatiky? Tipy na správne uskladnenie

 ako správne skladovať pneumatiky

Ak ste už niekedy kupovali nové pneumatiky, určite viete, že nejde o najlacnejšiu záležitosť. Aby ste predĺžili ich životnosť a zachovali ich kvalitatívne vlastnosti, je potrebné ich správne uskladniť.

Inak hrozí, že začnú vplyvom nevyhovujúcich podmienok vysychať a praskať, prípadne zmenia svoj pôvodný tvar. Poradíme vám, ako na to.

Keď ide o správne uskladnenie pneumatík, kľúčovú rolu hrá mnoho faktorov:

 • Teplota a vlhkosť priestoru,
 • správna poloha,
 • pôsobenie tlaku na pneumatiky či
 • výpary z okolitých látok.

To všetko môže negatívne ovplyvniť vlastnosti gumy. Ak chcete predĺžiť životnosť pneumatík, skúste nasledujúce tipy.

 

Tipy, ako uskladniť pneumatiky

Nie každý majiteľ auta má doma ideálne podmienky na uskladnenie gúm. Dôležité je sa im čo najviac priblížiť, alebo sa aspoň vyvarovať toho, čo pneumatikám najviac škodí. Iné je to v prípade profesionálov, ktorí sa venujú výrobe, servisu, predaju a uskladneniu pneumatík.

Tu je vhodné, aby boli podmienky pre skladovanie čo najlepšie.

Ideálnym prostredím bude tmavý, suchý a relatívne čistý priestor s teplotou 10 až 15 °C. Môže to byť garáž, pivnica, chodba či sklad.

Podkrovie a povala nie sú vhodné, pretože tu často dochádza k prehrievaniu. Pokiaľ je to možné, pneumatiky by nemali prísť do styku so silnými chemickými látkami, ako sú:

 • oleje,
 • alkoholy či
 • pohonné hmoty.

 

Ako pneumatiky NEskladovať

Tomuto sa pri skladovaní pneumatík snažte vyhnúť:

 • Skladovanie v exteriéri – ak je to možné, vyhnite sa skladovaniu vonku a dajte prednosť vnútorným priestorom, kde sú stabilné podmienky a nedochádza k veľkým výkyvom teploty a vlhkosti.
 • Priame slnko – je všeobecne známe, že guma je citlivá na UV žiarenie a jeho vplyvom rýchlejšie degraduje. Vysoká teplota gumy vysúša a dochádza k praskaniu. Priaznivé však nie sú ani príliš nízke teploty.
 • Vysoká vlhkosť – podobne ako teplota, aj voda na pneumatiky pôsobí negatívne. Ak sú vystavené dažďu a vysokej vlhkosti, môže dochádzať k rozvoju húb a plesní, ktoré podporujú rozklad gumy.
 • Nesprávne nahustenie – pneumatiky by mali byť skladované pri odporúčanom tlaku PSI. Nedostatočne nahustené strácajú svoj tvar a rýchlejšie sa deformujú, a to najmä ak nie sú pravidelne otáčané alebo zavesené.

 

Ako skladovať pneumatiky na diskoch

Pri uskladnení pneumatík máte zvyčajne dve možnosti - uložiť ich na diskoch alebo bez diskov. V prípade prvej možnosti je najlepšie zavesiť pneumatiky na ráfikoch na háky, stojan, držiak či lano. Na samotnú gumu tak nebude pôsobiť nadmerný tlak.

Je tiež možné poukladať ich na seba do tvaru veže. V tomto prípade je potrebné občas pneumatiky poprekladať, aby neboli nadmerne zaťažené len tie spodné.

 

Ako skladovať pneumatiky bez diskov

V prípade druhej možnosti, teda uskladnenia pneumatík bez diskov, sa vaše možnosti zužujú. Nie je totiž vhodné takéto pneumatiky ukladať na seba. Ideálne je uložiť ich zvislo (v stoji) vedľa seba na zem či špeciálny regál na pneumatiky.

Taktiež je vhodné pneumatiky raz za mesiac pootáčať, aby sa zaťaženie rovnomerne prestriedalo.

 

Správny postup pred uskladnením pneumatík

Skôr ako pneumatiky uložíte na spánok, je vhodné dodržať správny postup, ktorý zachová čo najlepší stav a predĺži ich životnosť:

 1. Vyčistenie – ak boli pneumatiky používané, je vhodné ich pred uskladnením zbaviť nečistôt, či už blata, prachu alebo kamienkov. Použite vodu s jemným saponátom a kefu, následne gumy utrite suchou handrou. Disky čistite na to určeným prípravkom.
 2. Prekrytie – pre väčšiu ochranu je možné gumy uložiť do plastových vriec alebo ich prekryť igelitom. Zabránite tak prístupu svetla a prachu. Ešte lepšie je zabaliť ich do vriec, z ktorých vysajete vzduch.
 3. Uloženie – podľa vašich možností uskladnite kolesá vo vhodnom priestore, či už zavesením alebo uložením v stoji či na seba.
 4. Otáčanie – v prípade uloženia na seba pneumatiky raz či dvakrát mesačne poprekladajte a pootáčajte, aby ste predišli deformácii.

 

Aký regál zvoliť

poschodové regály na pneumatiky

Ak potrebujete uskladniť väčšie množstvo pneumatík, skvelo vám poslúžia praktické policové regály. Naše regály typu SUPER 123 sú určené priamo na skladovanie pneumatík v autodielňach či pneuservisoch, ale tiež v domácich garážach.

Pre väčšie priestory s dostatočnou výškou môže byť riešením aj poschodový sklad, ktorý zásadne zvýši objem vašich skladových kapacít.

Máme viac možností, ako tento sklad navrhnúť, a vždy sa prispôsobujeme konkrétnemu priestoru a požiadavkám zákazníka. Pneumatiky tak môžu byť uskladnené na poschodí nad pracovnou plochou alebo na viacerých poschodiach.

Pre jedného z najväčších predajcov pneumatík na Slovensku sme realizovali sklad so 4 skladovacími úrovňami vybavený schodiskami aj výťahom.

Regály sú celokovové, stavebnicovej konštrukcie a s výškovou prestaviteľnosťou políc v rozmedzí 33 mm (bez nutnosti skrutkovania). Sú vyrobené z certifikovanej ocele pozinkovanej metódou SENDZIMIR a spĺňajú všetky normy platné na Slovensku a v EU.

Odvďačia sa vám odolnosťou a dlhou životnosťou, podobne ako vaše správne uskladnené pneumatiky. Z jednotlivých modulov si môžete vytvoriť zostavy rôznych dĺžok tak, aby ste dosiahli maximálneho vyplnenia vášho priestoru.

V prípade potreby vám poskytneme poradenstvo pri zariadení vášho skladu a riešenie prispôsobíme vašim špecifickým požiadavkám.

 

FAQs o uskladnení pneumatík

1. Čo je lepšie, stojan alebo držiak?

Na trhu nájdete viacero možností uskladnenia pneumatík. Zvislý stojan môže slúžiť na uloženie (zvyčajne 4 ks) pneumatík nad seba tak, aby sa nedotýkali, či zavesenie na háky po bokoch. Nástenný držiak zas na uloženie pneumatík vedľa seba.

Prakticky všetky spĺňajú účel a fungujú tak, aby sa v nich uskladnené pneumatiky nepreťažovali a nedeformovali. Policové regály vám zas umožnia skladovať viac pneumatík naraz.

Pri výbere riešenia tak zvážte vaše priestorové možnosti a počet pneumatík, ktoré chcete uskladniť.

 

2. Mám pneu uskladniť vo vreciach?

Uloženie pneumatík vo vreciach je často preferované, pretože poskytuje vyššiu ochranu gúm. Plastové nepriehľadné vrecia ich chránia pred prachom a nečistotami, ale tiež vlhkosťou, svetlom či vzduchom.

Rovnako môžu uľahčiť manipuláciu a zvýšiť ochranu počas prepravy.

Zároveň tiež chránia pred vaším zašpinením. Pred uložením do vriec je však nutné pneumatiky najskôr očistiť. Alternatívou sú tiež špeciálne návleky na pneumatiky, ktoré plnia podobný účel.

 

3. Ako ošetriť pneu pred uskladnením?

Predtým ako pneumatiky uskladníte, nie je potrebné žiadne zvláštne ošetrenie v zmysle použitia špeciálne prípravkov. Je však vhodné:

 1. Pneumatiky dôkladne očistiť od nečistôt pomocou mydlovej vody a kefky.
 2. Následne ich vysušte, aby ste predišli tvorbe plesní či hrdzaveniu ráfikov.
 3. Skontrolujte tiež, či je tlak vzduchu v každej pneumatike optimálny pre skladovanie.
 4. Môžete tiež použiť vyššie spomenuté vrecia či návleky pre zvýšenie ochrany.

Veríme, že s pomocou našich tipov zvládnete uskladnenie pneumatík bez väčších problémov, a možno vám v tom pomôžu aj naše regály na pneumatiky.

 


Kontaktujte nás