Prejsť k hlavnému obsahu
load

Ako ovplyvňuje spôsob skladovania výber regálov?

Vybrať vhodné typy regálov a navrhnúť ich efektívne rozloženie v sklade nie je nikdy jednoduchá úloha. Je potrebné myslieť na mnoho vecí a v prípade, že na niektorú z nich zabudnete, môže byť efektivita skladovania a manipulácie s tovarom narušená. V článku vám poradíme, na čo pri návrhu skladu myslieť a aké zásady dodržiavať.

 

Ako ovplyvňuje spôsob skladovania výber regálov?

 

Skladovanie a manipulácia s tovarom

 

Prvým krokom pri návrhu skladu by mala byť odpoveď na otázku, ako vlastne budeme s tovarom manipulovať. Spravidla poznáme dva spôsoby:

 

Ručná manipulácia s tovarom

 

Ak plánujete len sklad s položkami, s ktorými budete manipulovať výhradne ručne a v malých množstvách, určite odporúčame použiť klasické policové regály. Ich nespornou výhodou je jednoduchá a rýchla montáž a možnosť kedykoľvek prispôsobiť výšku jednotlivých políc podľa potreby, a to bez nutnosti skrutkovania.

 

Vďaka doplnkovým komponentom sú variabilné a je možné upravovať ich dĺžku tak, aby vyplnili daný priestor čo najefektívnejšie. Nosnosť jedného rámu je od 1100 kg a je možné si zvoliť výšku až do 8 metrov. Naše policové regály sú navyše bezpečné, vyrábané z certifikovaných ocelí a v súlade so všetkými platnými bezpečnostnými normami a predpismi. Pozinkovaná povrchová úprava im zároveň zaručuje dlhú životnosť a ochranu pred poškodením.

 

Manipulácia s tovarom pomocou vysokozdvižného vozíka (VZV)

 

Pokiaľ sa vo vašom sklade bude striedať nadrozmerný tovar alebo tovar uložený na paletách a vo väčších množstvách, je použitie vysokozdvižného vozíka nutnosťou. V takom prípade treba zvážiť, aké druhy tovarov budete skladovať a podľa toho vyberať regály.

 

V prípade tovaru uloženého na štandardných paletách je logické použiť paletové regály. Ak ale skladujete nadrozmerný tovar (napríklad drevotrieskové tabule) alebo tovar z hutného tyčového materiálu (oceľové profily, drevené hranoly a dosky), použite konzolové regály. To isté platí aj pre palety neštandardného rozmeru. Konzolové regály majú totiž obrovskú výhodu v tom, že sú navrhované priamo na mieru konkrétnym potrebám zákazníka, a to nielen s ohľadom na rozmery, ale aj nosnosť a konštrukciu.

 

Berte ale do úvahy, že každý vysokozdvižný vozík (VZV) vyžaduje inú manipulačnú uličku, a to nielen v závislosti od druhu VZV, ale aj od druhu tovaru. Nižšie nájdete základné, resp. orientačné šírky uličiek pri manipulácii s europaletou. Presné rozmery je nutné konzultovať priamo s výrobcom VZV.

 

Vo všeobecnosti platí, že:

 

  • ručnému „paleťáku" stačí ulička so šírkou cca. 2 m,

  • ručne vedený elektrický VZV potrebuje uličku cca. od 2,3 m do 2,8 m,

  • čelný VZV 3 kolesový cca. od 3 m do 3,3 m,

  • čelný VZV 4 kolesový cca. od 4 m do 4,5 m,

  • VZV typu retrak cca. od 2,7 m do 3,2 m (vhodný do logistických centier a pod),

  • systémový VZV cca. 1,8 m (vhodný do logistických centier a pod.).

 

Ako ovplyvňuje spôsob skladovania výber regálov?

 

Priestorové možnosti pri skladovaní tovaru

 

Ak už viete, aký tovar budete skladovať a ako s ním manipulovať, treba zvoliť typ regála, ktorý bude použitý na jeho uskladnenie. Na výber máte prakticky z 3 možností:

 

Stacionárne regály

 

Ak viete, že máte dostatočne veľký sklad na to, aby ste použili stacionárne regály, máte vyhraté. Treba si len vhodne rozvrhnúť uličky a vybrať správne komponenty. S tým vám radi pomôžeme.

 

Veľkou vyýhodou tákehoto skladu je že máte každú paletu 100% prístupnú a to v kedykoľek.

 

Mobilné regály

 

Mobilné regály sú fantastickou možnosťou, ako využiť priestor skladu na maximum, a zároveň neplytvať miestom. Aj v prípade menšieho skladu dokážete uskladniť množstvo tovaru, ktoré by ste použitím klasických regálov nemohli/ nezmestili?.

 

Výhoda mobilných či posuvných regálov spočíva v ich unikátnej konštrukcii. Skladajú sa z jedného bloku, ktorého jednotlivé časti je možné posúvať po koľajničkách a vytvárať tak medzi nimi uličku na ľubovoľnom mieste. To sa deje buď ručne, v prípade policových mobilných regálov, alebo pomocou sústavy elektromotorov, ako v prípade konzolových a paletových mobilných regálov. Implementácia systému mobilných regálov dokáže zväčšiť kapacitu skladu takmer o dvojnásobok, a to len za zlomok nákladov, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na nový sklad.

 

Samozrejmosťou je, že systém mobilných regálov je vyrábaný na mieru, je bezpečný a z trvácneho materiálu. Má široké možnosti využitia, je to skvelá voľba pre archívy, mraziarenský alebo chladiarenský priemysel, skladovanie rôznych kovových alebo drevených profilov či dosiek a výborne sa hodí aj na prísun materiálu k výrobnej linke.

 

Ako ovplyvňuje spôsob skladovania výber regálov?

 

Poschodový sklad

Ak z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete použiť mobilné regály, je možné, v prípade skladov s vysokým stropom, vybudovať poschodový sklad. Platí to pre všetky typy regálov, bežné policové a paletové, ale aj špeciálne a náročné aplikácie s unikátnymi tvarovými konštrukciami a vysokými nárokmi na nosnosť.

 

Ako ovplyvňuje spôsob skladovania výber regálov?

 

Poschodové sklady sú dvoj- alebo trojpodlažné regálové konštrukcie umožňujúce lepšie využiť kapacity skladu. Vytvorením ďalšieho poschodia dostanete buď nový pracovný priestor alebo ďalšie police na uskladnenie tovaru. So stavbou poschodového skladu je možné rátať aj do budúcna, no je potrebné tomu vopred prispôsobiť prízemné podlažie.

 

Celá konštrukcia skladu je vybudovaná s ohľadom na dodržiavanie bezpečnostných zásad a predpisov, všetky poschodové sklady sú preto vybavené schodiskami so zábradlím. Keďže sú vyrábané na mieru podľa potrieb a využitia skladu, tak napríklad podlahy môžu mať z drevotrieskových dosiek, ale aj plechových podlahových panelov alebo priehľadných pororoštov.

 

Pri návrhu skladu je najlepšie sa obrátiť na odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti. V REGALSISTEM vám zameriame priestor, vytvoríme zadarmo návrh a poradíme, ako by váš sklad mohol vyzerať.


Prečítajte si viac tipov o skladovaní