Prejsť k hlavnému obsahu
load

5 krokov k dokonalému skladu

Každý sklad má svoje špecifiká. Existuje však niekoľko univerzálnych pravidiel, ktorými je možné dosiahnuť čo najefektívnejšie a najlepšie využitie potenciálu skladu.  Medzi základné pravidlá patrí: 

1. Nájdite svoj vlastný systém

Každý, kto navštívi akýkoľvek sklad a pozrie sa na jednotlivé regály a využitie priestoru skladu, na prvý pohľad je jasné, či je v sklade zavedený systém alebo nie. Aj keď existuje zopár zaužívaných skutočností, podľa ktorých sa väčšina podnikov riadi, každý by si mal vo svojich regáloch vytvoriť vlastný systém uskladnenia, pri ktorom sa bude ľahko orientovať. Regály musia byť vhodne a viditeľné označené, musí byť zrejmé čo a kam treba ukladať.

2. Buďte o krok vpred

V súčasnosti existuje už mnoho profeisonálnych firiem, ktoré vyrábajú regály a regálové zostavy z kvalitných materiálov. Vďaka tomu znesú aj väčšie váhy bez toho, aby javili známky opotrebenia a preťaženia. Je nevyhnutné sa vopred informovať o type materiálu a certifikácií zodpovedajúcej príslušným normám. Len tak je možné získať kvalitné regály, ktoré budú disponovať dlhou životnosťou a kvalitným prevedením.

3. Aj regály musia mať svoj systém

Skôr, než pristúpite k vybudovaniu regálovej zostavy vo vašom sklade, je nevyhnutné si premyslieť ich dispozičné riešenie a priestorové rozloženie. Netreba zabúdať ani na šírku uličiek, pretože sa občas stáva, že hoci sú regály rozmiestnené správe, priestor v uličkách nie je postačujúci. Skúste si preto jasne predstaviť produkty a materiál, ktorý skladujete a priestor, ktorý potrebujete k manipulácií s nimi.

4. Charakteristické vlastnosti skladu

Každý sklad si vyžaduje iný, špecifický typ regálov a regálových zostáv. Veľké sklady, v ktorých sú uskladnené rôzne druhy tovaru a materiálu uprednosťujú konzolové regály, medziposchodia, či praktické poschodové regály, ktoré dokážu priestor v sklade zväčšiť až niekoľkonásobne. Svoj podobný účel majú aj mobilné regály. Administrativíne priestory zasa najlepšie zhodnotia policové a obchodné regály.

5. Doplnkové skladovanie

Aj doplnkový sortiment si vyžaduje dostatočný a vhodný priestor na skladovanie. Tu nájde uplatnenie plastový programm, ktorý je odolný voči mechanickému aj tepelnému poškodeniu.

5 krokov k dokonalému skladu