Prejsť k hlavnému obsahu
load

Štandardné rozmery paliet (EURO, CHEP, EPAL a iné)

 palety s klasickými rozmermi v sklade

Preprava a skladovanie tovaru sa už dnes nezaobídu bez paliet, ktoré plnia dôležitú úlohu v mnohých odvetviach obchodu a priemyslu. Existujú však v rôznych štandardizovaných rozmeroch, preto je potrebné poznať rozdiely medzi nimi. V tomto článku si povieme, aké bežné typy paliet poznáme.

 

Čo je paleta a prečo sú dôležité jej rozmery

Paleta je dôležitým nástrojom v oblasti logistiky a prepravy. Je to plochá platforma vyrobená z rôznych materiálov, prevažne dreva, plastu či kovu, na ktorú je možné ukladať tovar. Paleta uľahčuje manipuláciu s naloženým tovarom, jeho skladovanie a prepravu.

Dôležité sú pritom jej štandardizované rozmery, ktoré zaisťujú kompatibilitu s paletovými regálmi a skladovými vozíkmi.

Palety majú zväčša obdĺžnikový tvar a rôzne rozmery a konštrukciu. Rôzne typy paliet môžu mať otvory na spodnej strane palety, čo uľahčuje manipuláciu pomocou vidlíc vysokozdvižného vozíka. Každá paleta má určenú nosnosť, teda maximálnu váhu tovaru, ktorú je možné na paletu naložiť.

Nosnosti paliet musí samozrejme zodpovedať aj nosnosť paletových regálov, na ktorých budú palety uložené.

K hlavným výhodám štandardizovaných paliet patria najmä:

  • Kompatibilita – rozmerové štandardy paliet zabezpečujú kompatibilitu s paletovými regálmi a vysokozdvižnými vozíkmi, ale tiež s rôznymi spoločnosťami naprieč krajinami.
  • Efektívnosť – palety zefektívňujú manipuláciu s tovarom, zlepšujú využiteľnosť skladovacieho priestoru a minimalizujú náklady v rámci logistických reťazcov.
  • Bezpečnosť – minimalizujú tiež riziko nehôd a úrazov spojených s manipuláciou s tovarom. Zamestnanci môžu lepšie predvídať a riadiť pohyb paliet.
  • Zjednodušenie procesov – palety zjednodušujú proces nakládky, vykládky, stohovania a skladovania tovaru. Palety s rovnakými rozmermi sa ľahšie skladujú a transportujú.
  • Jednoduchá výmena – keď všetci používajú štandardizované palety, umožňuje to výmenu medzi rôznymi regiónmi a krajinami a uľahčuje medzinárodnú prepravu tovaru.

To všetko pomáha optimalizovať prepravu tovaru a jeho skladovanie v paletových regáloch. Používanie netypických paliet by mohlo tieto procesy narušiť, pretože sklady a distribučné centrá sú navrhnuté práve podľa štandardných rozmerov paliet. Každý distribútor presne vie, koľko paliet sa zmestí do regála, kamióna či kontajnera.

Štandardné palety sú tiež pomerne lacné, ľahko sa opravujú a vymieňajú.

 

Najbežnejšie typy paliet

Existuje viacero štandardných typov paliet, pričom väčšine laikov sú známe najmä europalety. Pozrime sa, ktoré sú tie najpoužívanejšie v obchode a preprave.

 

Europalety/ EPAL

Typ EPAL palety Dĺžka (mm) Šírka (mm) Výška (mm)
Europaleta 1 1200 800 144
Europaleta 2 1200 1000 144
Europaleta 3 1000 1200 144
Europaleta 6 800 600 144

 

Tieto robustné drevené palety, známe aj pod oficiálnym názvom EPAL, sú najbežnejším typom a štandardom v celej Európe. Vďaka tomu sú široko dostupné a lacné. Ich dizajn umožňuje naloženie palety zo všetkých štyroch strán a stohovanie až do výšky 5 paliet.

S týmto typom palety vedia pracovať takmer všetky modely nakladačov.

Europalety sú pevné, všestranné a vhodné aj pre úzke uličky. Vďaka tomu sa stali všadeprítomnými v dodávateľských reťazcoch v Európe a na celom svete. Nie sú však typické pre všetky geografické oblasti, napríklad pre Spojené kráľovstvo a Írsko.

Rozmery a nosnosť štandardnej europalety:

  • Dĺžka - 1200 mm
  • Šírka - 800 mm
  • Výška - 144 mm
  • Nosnosť - 1500 kg

Podľa rozmerov môžeme europalety rozdeliť na:

  • Europaleta 1 - 1200 x 800 x 144 mm
  • Europaleta 2 - 1200 x 1000 x 144 mm
  • Europaleta 3 - 1000 x 1200 x 144 mm
  • Europaleta 6 - 800 x 600 x 144 mm

Použitie europaliet:

  1. Preprava tovaru po Európe nákladnými vozidlami, vlakmi alebo loďami. Ich jednotná veľkosť znamená, že sa dajú ľahko naložiť a vyložiť.
  2. Skladovanie materiálov v skladoch, distribučných centrách a továrňach. Sú ideálne pre regálové systémy a maximalizáciu skladového priestoru.
  3. Vývoz a dovoz tovaru do a z Európy. Mnohé spoločnosti mimo Európy prijali štandard europaliet.
  4. Konštrukcia nábytku a stavieb. Europalety sa často upcyklujú na nábytok, kvetináče, ploty a iné.

 

CHEP palety

Typ CHEP palety Dĺžka (mm) Šírka (mm)
Europaleta 1200 800
UK paleta 1200 1000
Polpaleta drevo a kov 800 600
Štvrťpaleta 600 400

 

Tieto palety ponúka spoločnosť CHEP Pallet Pooling a spolu s EPAL sú druhým najbežnejším typom paliet v Európe. Dostupné sú vo viacerých rozmeroch. Sú kvalitné, trvanlivé a odolné voči poveternostným vplyvom.

Palety CHEP sa prenajímajú a vymieňajú, nie predávajú, čo umožňuje ich efektívne opätovné použitie v rámci dodávateľského reťazca a recykláciu.

Dostupné rozmery CHEP paliet:

  • Europaleta - 1200 x 800 mm
  • UK paleta - 1200 x 1000 mm
  • Polpaleta drevo a kov - 800 x 600 mm
  • Štvrťpaleta plast - 600 x 400 mm

Výhody CHEP paliet:

  1. Štandardné CHEP palety majú nosnosť 1500 kg, takže sú vhodné pre skladovanie a prepravu väčšiny materiálov. Nosnosť sa však líši podľa jednotlivých typov paliet.
  2. Sú vyrobené z ošetreného dreva a majú deväť drevených podbehov pre ľahký prístup vysokozdvižného vozíka zo všetkých strán.
  3. Palety CHEP sú ideálne pre skladové regály a police, pretože majú jednotné rozmery. To umožňuje efektívne stohovanie a skladovanie.
  4. Sú odolné voči poveternostným vplyvom a často sa používajú na skladovanie a prepravu vo vonkajšom prostredí.
  5. Palety možno používať s väčšinou manipulačných zariadení, ako sú vysokozdvižné vozíky, paletové zdviháky a dopravníky.

 

GKN palety

Ide o palety distribuované spoločnosťou GKN (Grove Karl Nielsen), ktorá vyrába a distribuuje palety pre logistické účely. Tieto palety spĺňajú štandardy a normy v oblasti prepravy a skladovania tovaru a sú dostupné v rôznych rozmeroch a nosnostiach podľa potrieb zákazníkov.

Vďaka ich dizajnu sú známe aj ako blokové palety.

Po obvode sú vybavené spodnou lištou a je možné ich odoberať zo všetkých strán pomocou vidlíc nakladača či iného zariadenia. Najväčšia distribúcia týchto paliet je v Spojenom kráľovstve.

 

GMA / CPC palety

Tieto palety sú štandardizované podľa noriem určených pre organizáciu Grocery Manufacturers Association (GMA). GMA je združenie zamerané na potravinársky a spotrebiteľský priemysel v Spojených štátoch, preto sú palety používané najmä v tejto geografickej oblasti.

V USA sú známe pod označením GMA, v Kanade pod označením CPC.

GMA palety sú známe aj ako pozdĺžne palety. Ich konštrukcia je bloková s pozdĺžnou lištou po bokoch a výrezmi pre vidlice nakladačov. Vyznačujú sa špecifickými rozmermi a dizajnom, aby boli vhodné pre prepravu a skladovanie potravinových výrobkov.

Často sa používajú v maloobchodných a veľkoobchodných distribučných centrách a supermarketoch.

Štandardné rozmery GMA palety:

  • Dĺžka - 1200 mm
  • Šírka - 1000 mm
  • Výška - zvyčajne 150 mm

Výber preferovaného typu paliet je dôležitý aj pri návrhu paletových regálov a iných regálových riešení pre váš sklad či halu. Viac o rôznych typoch paliet si prečítate aj v našom staršom článku.

 


Kontaktujte nás